ZBLIŻA SIĘ ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI – CO MOŻEMY ZROBIĆ Z TEJ OKAZJI?

22 kwietnia na całym świecie ludzie będą świętować Dzień Ziemi. Troska o naszą planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości,opcji politycznej, wyznania, zawodu czy wieku.Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora G.Nelsona. W wielu krajach obchodzi się Dzień Ziemi zgodnie z proklamacją ONZ w dniu równonocy wiosennej, która przypada 20 lub 21 marca. Dodatkowo ONZ wyznaczyło datę 22 kwietnia jako MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MATKI ZIEMI.
Święto Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcje sadzenia drzew,zbierania śmieci. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego,w tym zanieczyszczenie powietrza,wody,gleby czy globalne ocieplenie.
Obecnie na zaistniałą sytuację związaną z epidemią korona wirusa i na ograniczenia w poruszaniu się musimy akcję pomocy Ziemi ograniczyć do najbliższego otoczenia.
#ZOSTAŃ W DOMU
JAK MOŻEMY OBCHODZIĆ TEN DZIEŃ?
– zasadź drzewo, krzew lub inną roślinę. Możesz to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej, aby to było blisko miejsca, w którym mieszkamy.Możesz też zasadzić kwiaty w domu lub na balkonie.
– zbieraj makulaturę. Na pewno każdy ma jej mnóstwo w domu – stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę można oddać do punktu skupu lub przynieść do szkoły( miejmy nadzieję, że już nie długo!)
– zbieraj niepotrzebne szkło ( butelki, słoiki) i wyrzuć do specjalnego kontenera
– zbieraj puszki aluminiowe (po napojach gazowanych), można oddać do skupu lub wrzucić do kontenera,aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia
– pozbieraj śmieci. Postaraj się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część ziemi. Może to być nasze podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren gdzie zebrało się dużo śmieci.Zacznij od swojego pokoju!
– daj drugie życie ubraniom, meblom i innym rzeczom.Możesz komuś podarować niepotrzebna ubrania,możesz zmienić wygląd starej szafce czy stolikowi( przerób, przemaluj itp.)
PAMIĘTAJ!!!
Codziennie segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę, gaz i energię elektryczną,a zużyte baterie wyrzucajmy do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych.
Każdy z nas jest mieszkańcem naszej planety ZIEMI !!! Każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za NIĄ !!!
W RAMACH AKCJI POMOCY ZIEMI PRZYŁĄCZ SIĘ.

Zapraszamy do wykonania prac plastycznych związanych z w/w tematem lub do wysłania zdjęcia w jaki sposób pomagacie Ziemi.Zdjęcia prac i działań wysyłajcie swoim nauczycielom i wychowawcom, umieścimy je na internetowej stronie Ośrodka.Zapraszamy!