Działalność Stowarzyszenia „Promyczek Nadziei” od momentu powstania

KONKURSY:

Dzień Bezpiecznego Internetu 2024

W dniu 6 marca 2024r. w Ośrodku obchodziliśmy Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Uczniowie wraz z nauczycielami mieli okazję przypomnieć sobie zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Każdy z uczestników brał udział w „podchodach”, gdzie czekały na niego zadania dostosowane do jego wieku. Każdy z uczestników otrzymał breloczek oraz słodki poczęstunek. Poczęstunek został ufundowany przez Stowarzyszenie „Promyczek Nadziei” .

Turniej Szachowy

II Wiosenny Turniej Szachowy

W dniu 29 marca 2023 r. odbył się II Wiosenny Turniej Szachowy. Na szachownicach walczyło 11 uczniów Szkoły Podstawowej wykazując swoje umiejętności i siłę spokoju. Szachowe zmagania uczestników trwały ponad 3 godziny. Każdy zawodnik otrzymał dyplom i słodki poczęstunek a zwycięzcy puchar.  Nagrody oraz poczęstunek zostały ufundowane przez Stowarzyszenie „Promyczek Nadziei” , Dyrekcje Szkoły Podstawowej, Kierownik Świetlicy oraz organizatorów konkursu.

Najlepszymi okazali się: Michał Bartecki – 1 miejsce, Danylo Bryzhan – 2 miejsce, Alan Kipich – Słodziński – 3 miejsce, Marta Hołusza – 4 miejsce.

Wszystkim zawodnikom gratulujemy. Organizatorami turnieju szachowego byli: Krzysztof Fojcik, Patrycja Kulczyńska.

Konkurs z j.angielskiego

Znamy świąteczne słówka po angielsku!

W dniu  20  grudnia odbył się świąteczny  konkurs  z  języka angielskiego pod nazwą „I know Christmas vocabulary”. W konkursie wzięło udział  10  uczniów z klasy IV a i IV b Szkoły Podstawowej. Musieli się oni wykazać znajomością angielskiego słownictwa związanego ze Świętami Bożego Narodzenia. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, które zostały ufundowane przez Wydawnictwo Macmillan oraz Stowarzyszenie „Promyczek Nadziei”. Konkurs prowadziły nauczycielki języka angielskiego Pani Monika Pytel i Katarzyna Marmol.

A oto zwycięzcy:

I miejsce – Adam Chrystof z klasy IV b

II miejsce – Nadia Mruzek z klasy IV b

III miejsce – Lena Winiarska z klasy IV a.

Gratulujemy!

Konkurs plastyczny - "Żyję zdrowo"

Pod koniec listopada została rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Żyję zdrowo" w ramach propagowania zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży oraz w ramach programu unijnego "Warzywa, owoce w szkole", "Mleko w szkole". Udział w konkursie wzięli uczniowie,wychowankowie grup wychowawczych i świetlic szkolnych. Organizatorki konkursu p.Ewa M.,Dagmara K.,Beata J.składają podziękowania za wsparcie finansowe Stowarzyszeniu "Promyczek Nadziei" oraz p.Zuzannie D. za piękne gry planszowe, puzzle i słodkości.

"Żyję zdrowo, jem warzywa i owoce" - konkurs plastyczny

Po feriach zimowych został rozstrzygnięty profilaktyczny konkurs plastyczny pt. "Żyję zdrowo, jem warzywa i owoce", w ramach unijnego programu " Warzywa, owoce w szkole." Celem konkursu było szerzenie wiedzy na temat zdrowego odżywiania.Nagrody w konkursie ufundowało Stowarzyszenie "Promyczek Nadziei".

Konkurs na "Kartkę i stroik Wielkanocny"

Konkurs na "Kartkę i stroik Wielkanocny" - 27 III 2013 r. Finansowanie nagród

Konkurs "Kartka Bożonarodzeniowa"

Konkurs "Kartka Bożonarodzeniowa" - XII 2012 r. Finansowanie nagród

WYJAZDY:

Wycieczka do Krakowa

Dnia 15.11.2016 dzięki wsparciu Stowarzyszenia Promyczek Nadziei wychowankowie SOSWNiS w Raciborzu mieli mozliwość uczestniczenia w wycieczce do Krakowa w ramach której poznawali od kulis funkcjonowanie Lotniska Kraków - Balice.

Pleśna - 2016 r.

Dzięki dofinansowaniu prez Stowarzyszenie, uczniowie i wychowankowie SOSWNiS w Raciborzu mieli mżliwość spędzenia wakacji na obozie letnim w Pleśnej.

WYDARZENIA, UROCZYSTOŚCI, IMPREZY:

Spotkanie z Mikołajem 2023 r.

6 grudnia zgodnie z wieloletnią tradycją do uczniów i młodzieży naszego Ośrodka przybył wyczekiwany od samego rana gość. Pojawił się z ogromnym workiem wypełnionym słodyczami, które chętnie porozdawał. Oczywiście Mikołaj także pamiętał o dorosłych pracownikach placówki- oni również otrzymali słodkie drobnostki.
Mikołajowi pomagały pracowite elfy reprezentujące Stowarzyszenie Promyczek Nadziei, Świetlicę szkolną oraz Radę Wychowanków.


Słodycze ufundowało Stowarzyszenie Promyczek Nadziei.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Kartka świąteczna"

Powoli wracamy do szkoły,a zatem będziemy mogły Wam podziękować osobiście za udział w konkursie świątecznym i nie tylko. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają słodkie nagrody ufundowane dzięki wsparciu Rady Rodziców naszego Ośrodka i Stowarzyszenia „Promyczek Nadziei”

Akcja „Ogólnopolskiego Tygodnia Pisania Kartek Świątecznych”

.Akcja zakończona!!!
Otrzymaliśmy certyfikat, podziękowania i zaświadczenia:) W okresie przedświątecznym wraz ze wsparciem Stowarzyszenia „Promyczek Nadziei”,pracowników,uczniów i wychowanków naszego ośrodka ruszyliśmy z akcję „Ogólnopolskiego Tygodnia Pisania Kartek Świątecznych”.Koordynatorem kampanii...

"Żółty talerzyk" - Szarlotka w klasie 1a (X 2020 r.)

Szarlotka w klasie 1a Szkoły podstawowej. Dzieci z pomocą nauczycieli przygotowały swoją szarlotkę. Uczyły się etapów wykonywania pysznego ciasta ze zdrowym owocowym nadzieniem, ale najważniejsze, uczyły się samodzielności. BRAWO pierwszaki.

"Żółty talerzyk" - Jesienne warzywa (X 2020 r.)

Jesienne warzywa w klasie 2 a Szkoły podstawowej. Dzieci utrwalały nazwy warzyw na materiale konkretnym. Uczyły się, które części warzyw są jadalne. Miały również możliwość skosztowania różnych smaków: począwszy od słodkości gotowanej kukurydzy do ostrości cebuli i czosnku.

"Żółty talerzyk" - działalność w październiku 2019 r

"Żółty talerzyk" - działalność w październiku 2019 r

"Żółty talerzyk" - działalność w maju 2019 r

"Żółty talerzyk" - działalność w maju 2019 r

"Żółty talerzyk" - 2018 r

Od października 2018 roku Stowarzyszenie „Promyczek Nadziei” nawiązało współpracę z KULCZYK FUNDATION i przystąpiło do programu wspierającego system żywienia „Żółty talerz”. Program zakłada przeznaczenie środków finansowych na realizację czterech strategii:

  1. 1. Więcej dzieci jedzących w stołówce
  2. 2. Lepsze jakościowo i zdrowsze jedzenie
  3. 3. Mobilizacja dorosłych do pomocy w żywieniu dzieci
  4. 4. Łatwiejszy dostęp do wiedzy o zdrowym żywieniu

Dzięki otrzymanym środkom finansowym wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej
w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących  otrzymują codziennie bezpłatne, pełnowartościowe drugie śniadanie. Poza produktami spożywczymi dla uczniów przygotowano wiele niespodzianek miedzy innymi konkursy, prelekcje o zdrowym odżywianiu, upominki.

"Wiatraki" - 2016 r

Dnia 28.10.2016 uczniowie naszego Ośrodka mieli okazję uczestniczyć w podróżniczych prelekcjach "Wyspa żywiołów" i "Południowosudańskie historie" w ramach XIII Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego Wiatraki. Poprzez ciekawe zdjęcia, slajdy filmy na krótką chwilę przenieśliśmy się w niedostępny świat Irlandii i gorące klimaty Południowego Sudanu jako niesłyszący podróżnicy. Wydarzenie to rozbudziło w nas ciekawość świata i marzenia o dalekich podróżach.

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016 r

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016 r. zorganizowane dla Wczesnego Wspomagania Rozwoju

Festyn rodzinny

Dnia 20 maja 2016 roku na terenie SOSWNiS dzięki współpracy Ośrodka i Stowarzyszenia Promyczek Nadziei odbył się "Integracyjny Piknik Rodzinny". Impreza rozpoczęła się od godziny 12:00 i trwała do godzin wieczornych. W pikniku wzięli udział wszyscy wychowankowie naszej placówki wraz z nauczycielami i wychowawcami. Zaproszono również wielu gości, którzy występowali dla wszystkich gości. Impreza była otwarta, integracyjna czyli uczestniczyli w niej nie tylko osoby niesłyszące ale również inne osoby słyszące z miasta.

Dni Bezpiecznego Internetu

Dni Bezpiecznego Internetu - wykonanie plakatu o tematyce związanej z bezpieczeństwem w internecie. Sponsorowanie nagród

Bal karnawałowy - 2016 r

Bal karnawałowy - 2016 r

Mikołaj - 2016 r

Mikołaj - 2016 r

Mikołaj - 2015 r

Mikołaj - 2015 r

Zakończenie roku szkolnego - 2014 r

Zakończenie roku szkolnego - 2014 r. współfinansowanie imprezy.

Mikołaj - 2013 r

Mikołaj - 2013 r. - finansowanie paczek dla uczniów.

Dni otwarte Ośrodka - 16 - 17 maja 2013 r

Dni otwarte Ośrodka - 16 - 17 maja 2013 r. Finansowanie poczęstunku

Obchody "Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn" - 8 i 11 III 2013 r

Obchody "Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn" - 8 i 11 III 2013 r. Finansowanie poczęstunku

"Bal u Królowej Śniegu" - 25 I 2013 rok

"Bal u Królowej Śniegu" - 25 I 2013 rok. Finansowanie nagród i poczęstunku

STYPENDIUM STOWARZYSZENIA:

Stypendyści 2020 r
Stypendyści 2019 r
Stypendyści 2018 r
Stypendyści 2017 r
Stypendyści 2016 r
Stypendyści 2015 r

WARSZTATY:

Pierwsza pomoc zajęcia dla naszych najmłodszych dzieci

W miesiącu marcu 2019 rostały przeprowadzone zajęcia z udzielania pierwszej pomocy osobom, które uległy nagłym wypadkom. W szkoleniu udział wzięli uczniowie klasy 2b Szkoły Podstawowej. Zajęcia prowadziła p. Karina Pleszka, prezes Stowarzyszenia "Promyczek Nadziei". W czasie szkolenia omawiano następujące tematy: 1. Bezpieczeństwo osoby udzielającej pomocy i poszkodowanego oraz wezwanie pomocy. 2. Sprawdzanie przytomności osoby poszkodowanej. 3. Utrwalanie numerów telefonów służb ratunkowych oraz poznanie procedury zgłaszania wypadku. 4. Sprawdzanie oddechu za pomocą trzech zmysłów (słuch, wzrok, dotyk). 5. Układanie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. 6. Oddechy rstownicze z wykorzystaniem manekinu MiniAnia. 7. Uciskanie klatki piersiowej. Uczniowie objęci szkoleniem ju ż od najmłodszych lat oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy. Dzięki powyższym zajęciom uczą się odpowiedzialności za siebie i innych.

Pierwsza pomoc

Stowarzyszenie w ramach swoich działań przeprowadza warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej dla najmłodszych!

Warsztaty języka migowego

Wolontariuszki Stowarzyszenia przeprowadzają warsztaty języka migowego dla chętnych rodziców wychowanków SOSWNiS

PROJEKTY:

  • Projekt „Festiwal kultury głuchych”
  • Projekt Reklama Dzieciom – pozyskanie sprzętu
  • Projekt Reklama Dzieciom – pozyskanie sprzętu „Magiczny Dywan”
  • „Żółty talerzyk”

KONFERENCJE:

Konferencja naukowa "Wychowanie do wartości"

Konferencja naukowa "Wychowanie do wartości"

Konferencja naukowa dotycząca kultury głuchych

Konferencja naukowa dotycząca kultury głuchych