„Szkolna przerwa śniadaniowa – mleczna, z warzyw, owocowa”

Program dla szkół „Szkolna przerwa śniadaniowa – mleczna, z warzyw, owocowa” to unijny program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych. To kontynuacja dotychczasowych programów „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole”, które od roku szkolnego 2017/2018 stanowią jedno działanie❣️🍅🫐🥦🍶🫑🍎🍐🥬🫐🥝🍉🍒🍓🥛🍶🥭🍓🍐

Program ma na celu propagowanie wśród dzieci zdrowych nawyków żywieniowych poprzez udostępnianie im produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych tak, by dzieci od najmłodszych lat polubiły ich naturalny smak. Oprócz promowania zdrowej diety program również pokazuje dzieciom skąd pochodzą owoce i warzywa oraz produkty mleczne, jak są uprawiane i produkowane. W projekcie bierze udział 44 uczniów klas 1 – 5 szkoły podstawowej. Dzieci otrzymują do spożycia mleko i jego przetwory oraz warzywa i owoce.

W ramach projektu unijnego odbywały się zajęcia kulinarne w klasach. Dzieci na zajęciach dowiedziały się jak należy zdrowo się odżywiać, jak komponować zdrowe posiłki. Dzięki tym zajęciom uczniowie opanowują czynność samodzielnego przygotowania posiłku, uczą się przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny, opanowują proste sprawności manualne jak: obieranie, krojenie, nalewanie wody, tarcie, miksowanie itp. Uczą się przyrządzania zdrowych posiłków, estetycznego i prawidłowego nakrywania stołu, poznają wartości odżywcze warzyw i owoców, znaczenie mleka i jego przetworów. Dzieci biorą także udział w różnych konkursach plastycznych związanych ze zdrowym odżywianiem.Na lekcjach wykonują prace plastyczne, rozwiązują quizy, słuchają piosenek, oglądają filmiki profilaktyczne.

W ramach programu były wysyłane na e- dziennik wychowawcom, następnie rodzicom kl.1 -5 SP treści edukacyjne : broszury do pobrania, filmiki, słuchowiska, scenariusze lekcji itp.

We wrześniu z okazji „Światowego Dnia Jabłka” odbył się konkurs plastyczny, nagrody zostały zakupione dzięki wsparciu Rady Rodziców.

W miesiącu lutym ogłoszony został nowy konkurs plastyczny pt.:

„Postać z ekipy Chrumasa z Twoim ulubionym owocem, warzywem lub produktem mlecznym”.

Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród nastąpi po feriach. Zapraszamy do udziału w konkursie uczniów klas 1-5 SP.🍎🥕🍐🍅🌶️🍈🍌🥭🫑🥛🍶🥦🥬🫐🥝🍉🍒🍓🍅🍋❣️