Jak TŁUSTY CZWARTEK, to i PĄCZEK!!!

      Zgodnie ze staropolskim obyczajem karnawał to czas smażenia   pączków i faworków.

          W ramach zajęć funkcjonowania osobistego i społecznego w czwartek 11 lutego klasa 3w zapoznała się z polskimi obrzędami i zwyczajami, które są stałym elementem naszego życia, naszej kultury. Łączą pokolenia i zbliżają do siebie. Dzieci bardzo chętnie je poznają i w nich uczestniczą.   Pani Paulina opowiedziała dzieciom o obrzędach i zwyczajach w Polsce, a jednym z nich jest TŁUSTY CZWARTEK, który rozpoczynał ostatni tydzień karnawału – od tłustego czwartku do kusego wtorku. Był to najweselszy okres, jedzono wówczas i pito, jakby chciano zaspokoić głód i pragnienie przed nadchodzącym czterdziestodniowym postem. W domach smażono na smalcu pączki, chrust, czyli faworki, kruche ciastka, bliny, „pampuchy”, racuchy. W tłusty czwartek krakowskie przekupki  od świtu na ulicach urządzały tańce.

Uczniowie z pomocą p. Pauliny  podczas zajęć w kuchni mieli możliwość nauczenia  się  samodzielnego przygotowania słodkości wg przepisu (uczenie się różnych praktycznych umiejętności: wałkowanie, krojenie, smażenie, sprzątanie itp.)                                                             

Wyszły im smakowite, słodziutkie faworki, obsypane cukrem pudrem 😊

Dziękujemy p. Oliwii za wcześniejsze przygotowanie ciasta.

Na zajęciach rozwijających kreatywność uczniowie z p. Beatą obejrzeli filmik – od ciasta do pączka, zapoznali się z pracą cukiernika. Następnie sporządzili samodzielnie lukier i ozdobili nim i cukrowymi posypkami swoje pączki. Wykonali także prace plastyczne tematycznie powiązane z obchodami Tłustego Czwartku.

Klas 4a na lekcji plastyki wykonała piękne, kolorowe prace kolaże  – pączki ( akwarela, pomponiki, cekiny). Uczniowie także nauczyli się krótkiego wierszyka : „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.

Przepisy na pączki:

https://aniagotuje.pl/przepis/paczki

https://aniagotuje.pl/przepis/faworki

https://www.facebook.com/watch/?v=393816761431647