2 KWIETNIA ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

2 KWIETNIA ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

 • NIE LUBIĘ ZMIAN
 • KRĘCĘ RÓŻNYMI PRZEDMIOTAMI
 • LUBIĘ RUCH
 • JESTEM WRAŻLIWY NA BODŹCE
 • MAM NIEZGRABNE RUCHY
 • ŚMIEJĘ SIĘ NIEADEKWATNIE DO SYTUACJI
 • TRUDNO MI NAWIĄZAĆ PRZYJAŹŃ
 • CZASAMI NIE CHĘ SIĘ PRZYTULAĆ
 • NIE PATRZĘ W OCZY

To nie zagadka, to nasi uczniowie, mali i duzi przyjaciele, którzy choć w inny sposób odkrywają świat i otaczającą ich rzeczywistość, to bardzo chcą być akceptowani przez otoczenie, i ich bliskich. Kluczem do zrozumienia świata dziecka z autyzmem jest pozwolenie mu na byciu sobą, pokazaniu jego świata i sposobu niecodziennego, unikalnego odkrywania go. Autyzm może spowodować, że staną się niezwykłe rzeczy.

   Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Oznacza to, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często diagnozuje się go również u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Nieleczony autyzm może prowadzić do bardzo głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku. Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu co do symptomatologii i głębokości zaburzeń. Dlatego obecnie w literaturze światowej używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych”. Jak dotąd nie wskazano jednoznacznie przyczyn występowania tego zaburzenia, nie ma też leku na autyzm. Autyzm bywa często nierozpoznany i niezrozumiany, dlatego też wiele osób z otoczenia traktuje dzieci z autyzmem jako niegrzeczne, lub źle wychowane. W Polsce wykrywany jest u 1 dziecka na 300. 

Z okazji ŚWIATOWEGO DNIA ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU „zaświeciliśmy się na niebiesko”, nauczyciele, wychowawcy internatu, wychowawcy grup świetlicowych, podjęli się szereg zadań, działań związanych z przeprowadzeniem lekcji o tematyce autyzmu, przygotowano plakaty, materiały dekoracyjne. Wśród nauczycieli i uczniów dominował ubiór w kolorze niebieskim, w ten sposób cała nasza społeczność zidentyfikowała się z osobami dotkniętych autyzmem.
Wszystkie podjęte działania miały na celu podnoszenie świadomości naszych uczniów na temat autyzmu, zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z autyzmem. Sądząc po zachowaniu uczniów – działania przyniosły pozytywny skutek. Zapraszamy do fotorelacji oraz obejrzenia krótkiego filmu wyjaśniającego czym jest Autyzm.” Amazing Things Happen”. –
” Dzieją się niezwykłe rzeczy”. Animacja pokazuje dziecięce sprawy z punku widzenia innego dziecka, a one są naszym całym światem.

Organizatorzy:Maria K., Ewa K., Diana Ł., Beata J., Joanna S.