DZIEŃ GODNOŚCI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ W CIESZYNIE

Dnia 10 maja 2018r. uczniowie naszego ośrodka : Michał, Wojtek, Filip i Eliasz wraz z nauczycielami panią Ewą i Beatą oraz  pomocą nauczyciela panią Klaudią gościli na

Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością.

Powitano nas bardzo serdecznie, po drugim śniadaniu nasza przewodniczka studentka oligofrenopedagogiki  prowadziła nas przez korytarze uniwersytetu do poszczególnych stanowisk przy ,których odbywały się warsztaty o tematyce filmowej.

Naszą przygodę z filmem rozpoczęliśmy od Gwiezdnych Wojen, dzieci miały za zadanie ułożyć elementy obrazków, w wyścigu z przeszkodami pozbierać gwiazdki . W czasie wędrówki  po uniwersytecie odwiedziliśmy min. Minionki, wampiry, mumię itp.

Odbyło się także spotkanie z leśnikami, harcerzami, dzieci miały możliwość poznać procedury udzielania pierwszej pomocy.  Największym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko: policji i straży pożarnej, a najbardziej smakowała cukrowa wata!!!

cieszynonline.pl napisał:

„Propagowanie postaw otwartości, akceptacji i empatii wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną, a także przeciwdziałanie ich wykluczeniu społecznemu oraz negatywnym stereotypom i uprzedzeniom, to idee towarzyszące corocznym obchodom Dnia Godności.
Wczoraj cieszyńscy policjanci włączyli się w obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością, który odbył się na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Organizatorem całego przedsięwzięcia był Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego, Zakład Pedagogiki Specjalnej oraz Zakład Inkluzji Społecznej i Edukacyjnej. To już siódme tego rodzaju wydarzenie organizowane przez UŚ. Pomysłodawczynią wydarzenia jest dr Dorota Prysak, wspierana przez opiekunkę Koła Naukowego Pedagogów mgr Annę Wojtas-Rduch oraz koordynujące wydarzenie studentki – Klaudię Papaj i Kamilę Górecką oraz wiele innych osób. Podczas imprezy nie zabrakło cieszyńskich dzielnicowych, a także policjantów, którzy chętnie odpowiadali na pytania uczestników wydarzenia. Każdy mógł poczuć się jak policjant, wsiadając do radiowozu, czy też przymierzając elementy policyjnego wyposażenia. Uczestnicy nie kryli swojej radości i sympatii, chętnie pozowali do pamiątkowych zdjęć z mundurowymi. Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Całe wydarzenie zakończył koncert orkiestry dętej Uniwersytetu Śląskiego.”