Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – 2021

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (ang. World Autism Awareness Day, WAAD) – święto obchodzone corocznie 2 kwietnia z inicjatywy Kataru w osobie Jej Wysokości Mozah, małżonki emira Hamada ibn Chalifa as-Sani, popartej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 18 grudnia 2007 (A/RES/62/139) i opublikowaną 21 stycznia 2008 roku[1].
Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Wizja i inicjatywy Jej Wysokości pomogły w realizacji praw dzieci niepełnosprawnych i ich społeczności, zarówno w państwach arabskich, jak i na całym świecie.
W swoim przesłaniu z 2 kwietnia 2012 sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych podkreślił, że:
Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności(źródło – Wikipededia)
Pragniemy się przyłączyć do obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, podobnie jak rok temu organizujemy akcję „Polska na niebiesko”, prosimy o zdjęcia w niebieskim ubraniu lub zdjęcia prac plastycznych… W piątek 26.03.br. będziemy także odbijać niebieskie „łapki” na płótnie (po zakończeniu wspólnego tańca na boisku szkolnym),przyozdobimy drzewo na niebiesko.

Zdjęcia prosimy przesyłać wychowawcom lub organizatorom (WhatsApp lub na teams’a).
Pozdrawiamy, Marysia K., Ewa K., Diana Ł., Beata J., Asia S.

https://www.jim.org/polskananiebiesko/
https://jim.org/lekcja-autyzm/